O Bukovském kameni


U rybníka na návsi stával velký mramorový kámen, který roku 1926 při postavení pomníku padlým v 1. světové válce, byl do tohoto pomníku vsazen. Na tomto kameni je vytesán znak půl vzpínajícího se koně, kříž a nápis: " Léta páně 1608 ve čtvrtek na sv. Filipa a Jakuba na tomto místě zabit byl urozený pán Petr Střížovský z Hradešic a Mitrova.

 

Ve dvoře bukovském bydlel toho času zeman Oulehla, který měl sličnou dceru. O její ruku ucházel se majitel hradu Lejsku a Petr Střížovský z Hradešic a Mitrova. Prvý byl muž surový a týral obyvatelstvo bukovské. Oba soupeři se dohodli, že kdo z nich dříve dojede na koni na určené místo, kde kámen stával, ten pojme dceru zemanovu za manželku. Petr střížovský vyjel od Horní Rozsíčky a rytíř z Lejsku od Bukovské hospody.
Na určené místo dojel dříve Petr Střížovský a proto rytíř z Lejsku tak se rozčilil, že tasil meč a vrhl se na Petra Střížovského. Rovněž i tento tasil meč a mezi oběma se rozpoutal boj, při němž Petr Střížovský padl. Rovněž krví zbrocen klesl k zemi i rytíř z Lejsku a plazil se na nedaleký svůj hrad, jelikož kůň jeho při souboji zahynul. Obyvatelstvo bukovské přihlíželo tomuto boji i s dcerou Oulehlovou, která sklíčená nad smrtí Petra Střížovského omdlela. Ženy bukovské shromáždili se kolem ní a křísili ji. Když ji z mdlob probraly, v rozčilení vzaly motyky, sekyry a cepy a spěchaly za rytířem z Lejsku. Za vesnicí na Vejpustku ho dohnaly a utloukly. I na tomto místě stával památný kámen. Mrtvoly obou rytířů byly pohřbeny v kryptě zdejšího kostela.

Tato pověst byla zaznamenána podle vyprávění paní Marie Navrátilové z Bukova č. 54, narozené roku 1858 v Bukově.